Dopravný podnik Bratislava v nočnej doprave pokutuje cestujúcich s platnými lístkami

Autor: Samo Muránsky | 23.5.2014 o 13:25 | Karma článku: 12,23 | Prečítané:  5603x

Bratislavský mestský dopravca sa rozhodol, že v nočnej doprave neplatia lístky na 15 a 60 minút. Ich použitie pritom žiaden predpis nezakazuje.

Ak sa Dopravného podniku Bratislava spýtate, aký lístok môžete použiť na nočných spojoch, dostanete pravdepodobne odpoveď, že na nočných linkách platí buď predplatný lístok (tzv. električenka), alebo nočný lístok za 1,60€. Budú Vám tiež tvrdiť, že 15-minutový a 60-minútový lístok na nich neplatí.

Tieto pravidlá skutočne zvykovo fungujú už pomerne dlhú dobu a sú známe prípady kedy revízori DPB pokutovali cestujúcich, lebo sa v noci preukázali "denným" lístkom. Otázne však je, na základe čoho tak robia. Existujúca tarifa mestskej hromadnej dopravy totiž nikde vo svojom znení nevylučuje platnosť takýchto lístkov na nočných linkách. Celá zmienka o nejakom špeciálnom nočnom cestovnom v tarife DPB spočíva v tom, že v nej existuje cestovný lístok označený ako "90 minút - nočný spoj". Nikde sa v nej však nestanovuje, že ostatné lístky nie je možné použiť na niektorých linkách - a zámerne používam túto formuláciu, pretože ani samotný "nočný spoj" nie je nikde definovaný. Ako má teda cestujúci čítajúci tarifu (ktorá je záväzným dokumentom) vedieť že napr. 30 dňový lístok v linkách N21 - N99 platí, no napríklad 60-minútový nie?

V predmetnej veci som v apríli oslovil Dopravný podnik Bratislava a požiadal ho o vysvetlenie tarify na nočných linkách. Otázka znela, či DPB akceptuje na linkách N21-N99 lístky s platnosťou 15 a 60 minút a ak nie, na akom právnom základe cestujúcich s takýmito lístkami pokutuje. Po dvoch týždňoch sa DPB zmohol na pomerne vtipnú odpoveď v ktorej konštatuje, že:

  • "v súlade s Tarifou mestskej hromadnej dopravy v Bratislave jednorazové cestovné lístky, čl. 2 bod 1 je definovaný nočný spoj v hodnote 1,60€"
  • "Podľa vyjadrenia úseku prevádzky a techniky, nočné spoje sú linky s označením Nxx"
  • "Ostatné cestovné lístky nie je možné použiť na nočný spoj. V prípade ak cestujúci nepoužije tento typ lístka, bude pokutovaný."

Celé znenie listu je možné nájsť na tomto linku. Takže si zrhňme ako tarifu chápe DPB: Nočný spoj sa definuje v nejakej hodnote. To na akej linke treba platiť aké cestovné sa riadi interným vyjadrením úseku prevádzky a techniky, ktoré nikde nie je zverejnené a cestujúci sa k nemu v podstate nemá ako dostať. To že nejake lístky (v tomto prípade 15- a 60-minútové) neplatia na nočných linkách sa stanovuje tak, že niekto v DPB sa tak rozhodne a v žiadnom záväznom dokumente to nezverejní. Na moju otázku na akom právnom základe prebieha pokutovanie cestujúcich s lístkami na 15 a 60 minút, som odpoveď nedostal.

Treba však dodať, že DPB za to nemôže úplne sám. Úprava, ktorá sa nachádza v tarife je prevzatá z cenového výmeru 1/2013, ktorý vydalo mesto Bratislava a ktorý obsahuje totožnú chybu. Rovnako ako DPB, aj primátora mesta som na tento problém (spolu s niekoľkými ďalšími chybami v cenovom výmere) upozornil začiatkom apríla 2014, pričom toto zostalo bez odpovede.

Je však otázne, či predmetní manageri DPB vôbec vedia, akým cenovým výmerom sa majú riadiť. Nie je to totiž tak dávno, čo DPB vyprodukoval tlačovú správu kde okrem iného uvádza, že "v platnosti ostáva Cenový výmer č. 1/2011 vydaným hlavným mestom Slovenskej republiky Bratislava". Cenový výmer 1/2011 je pritom zrušený už od 1.3.2013, odkedy platí nový cenový výmer, ktorý na svojej štvrtej strane explicitne cenový výmer 1/2011 k tomuto dátumu ruší. To nebránilo DPB v apríli 2014 vydať tlačovú správu podľa ktorej starý cenový výmer stále platí.

Takže si to zhrňme:

  • tarifa DPB neumožňuje pokutovať na nočných spojoch cestujúcich s lístkami na 15 a 60 minút, pretože ich platnosť na nočných spojoch nevylučuje
  • cenový výmer 1/2013 nestanovuje, že cenová hladina pre lístky na 15 a 60 minút neplatí na nočných spojov (na druhej strane je otázna samotná platnosť cenového výmeru na niektorých linkách, pre pochybenia na strane mesta, ale o tom nabudúce) 
  • DPB napriek tomu pokutuje cestujúcich s takýmito lístkami

Ide o jednu z mnohých ukážok toho ako sa DPB stavia k dodržovaniu zákona a svojich vlastných predpisov. Zároveň to vypovedá o nekompetentnosti súčasného vedenia DPB, ktoré z veľkej časti nerozumie veciam o ktorých rozhoduje, čoho výsledkom sú práve takéto situácie, nezmyselné vyhlásenia, vnútropodniková anarchia a všeobecný bordel na ktorý doplácajú jeho zákazníci. Nabudúce sa preto skúste spýtať revízora na základe čoho od Vás požaduje špeciálny nočný lístok.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR JURAJA BERZEDIHO

Na východe je veselo. Len dokedy

Kalkulačka rozhodla. V Košiciach prídu o slovenské zápasy tisíce fanúšikov.

KOMENTÁRE

Katastrofa: Nikdy nebolo lepšie

Samotné fakty na víťazstvo nad populistami a demagógmi nestačia.

Píše Kristián Blaškovič - Fórum

Čím prekvapí Kim na stretnutí s Trumpom?

Kim sa chce vrátiť medzi svetových politikov ako ich rovnocenný partner.


Už ste čítali?